green
امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
سئو چیست؟ چرا باید سایت ما سئو شود؟
#1
امروزه اهمیت موتورهای جستجو بر کسی پوشیده نیست. روزانه سوالات و مسائل زیادی را از طریق گوگل جستجو می‌کنیم. گوگل نیز ما را به سایت‌های موردنظرمان هدایت می‌کند.

[تصویر: 95625.jpg]
سئو چیست؟
هنگامی که شما در یک موتور جستجو به دنبال یک موضوع خاص می گردید حتما متوجه این موضوع شده اید که برخی از وب سایتها دارای رتبه های بالاتری در گوگل با یک کلمه کلیدی خاص می باشند و در صفحات اولیه نمایش داده می شوند و این یعنی تولید کردن صفحات وب و مقالاتی که برای موتورهای جستجو جالب و مورد تایید هستند. بهینه سازی صفحات وب این است که شما در نتایج یک موتور جستجوی با یک کلمه ی خاص بیشترین امتیاز را داشته باشید یعنی به رتبه بالا و اول برسید .
منظور از موتور جستجو بیشتر گوگل هست ، چون بیشترین سرچ در ایران در گوگل انجام میشه و اگر در گوگل رتبه خوبی داشته باشید در باقی موتور های جستجو نیز رتبه خوبی خواهید داشت .
اهمیت این موضوع از آنجا ناشی می شود که اکثر مردم از موتورهای جستجو برای رسیدن به مطلب یا محصول مورد نظر خود استفاده می کنند. حتی برای جوشاندن آب یا درست کردن چایی Smile
بهینه سازی صفحات وب این است که شما در نتایج یک موتور جستجوی بزرگ بیشترین امتیاز را داشته باشید. اهمیت این موضوع از آنجا ناشی می شود که اکثر مردم از موتورهای جستجو برای رسیدن به مطلب یا محصول مورد نظر خود استفاده می کنند.
به عنوان مثال در گوگل و یاهو، اکثر مردم فقط به صفحه اول نتایج جستجو نگاه می کنند. بنابراین برای داشتن ترافیک بالا از طرف موتورهای جستجو، این مسأله الزامی است که سایت شما در صفحه اول نتایج جستجو قرار گیرد.
در کل میگفتن که اگر میخواهید مردم از یک موضوع کاملا بی خبر باشند اونو در صفحه دوم گوگل قرار بدید ، یعنی کسی نمیره تو صفحه دوم دنبال خواسته خودش بگرده ، ما باید بیایم صفحه اول Smile
علم بهینه سازی موتور جستجو در مورد روشهای فنی مانند عنوان صفحه مناسب، تگ ها و متا تگ ها، کلمات کلیدی و عبارات کلیدی و توضیحات مناسب سایت و کلاً محتوایی که موتورهای جستجو دوست دارند، مطالعه می کند. موتورهای جستجو صفحات وب را به وسیله نرم افزار خزندگی (عنکبوت) پیدا و فهرست بندی می کنند. متاسفانه تمام نرم افزارهای خزندگی یک جور کار نمی کنند. برای مثال اگر صفحه وب شما در یکی از موتورهای جستجو امتیاز بالایی داشته باشد، ممکن است در دیگر موتورها این چنین نباشد. یکی از کارهایی که متخصصان بهینه سازی موتورهای جستجو انجام می دهند، پیگیری تمام تغییرات عملکرد داخل موتورهای جستجو است. بنابراین آنها میتوانند صفحات وب را بر طبق این تغییرات بهینه سازی کنند.

[تصویر: 95626.jpg]
به علاوه آنها همراه با تغییرات موتورهای جستجوی مختلف خود را تابع این موتورها قرار می دهند. هنگامی که شما یک طراح برای طراحی سایت تجاریتان انتخاب می کنید، شما باید از این طراح درباره بهینه سازی موتورهای جستجو سوال کنید و باید از او بخواهید بر طبق اصول بهینه سازی برای موتورهای جستجو ساخت صفحات وب سایت شما را شروع کند. در صورتی که این کار طولانی تر از طراحی هایی که شما بیش از این داشته اید، نیست. این کار خیلی آسان تر و معقول تر است که شما در همان بار اول که سایتتان بر روی وب قرار می گیرد، شامل بهینه سازی برای موتورهای جستجو شود.
گزیده‌ای از معیارهای گوگل برای ارزیابی سایت
فرض کنید شما به جای گوگل هستید و می‌خواهید یک سری مقاله یا محتوا را ارزیابی کنید. قاعدتاً مسائلی مانند موارد زیر را در نظر می‌گیرید:

محتوای مرتبط
عنوان مناسب برای مقاله (به زبان سئو همان URL و Title Tag)
ساختار منطقی (به زبان سئو همان Header Tag)
چکیده و خلاصه مناسب (به زبان سئو همان Meta Description)
خوانایی و تمیزی محتوای متن (به زبان سئو مسائلی مانند سرعت بالاآمدن، طراحی و به طور کلی تجربه مخاطب)

به عبارتی وقتی مطلبی در گوگل جستجو می‌شود، گوگل از صفحاتی که قبلاً کرول کرده (بین آن‌ها سیر و بررسی کرده) سپس در خود ایندکس کرده، عوامی مانند مکان جستجو کننده، زبان و … را در نظر می‌گیرد و لیستی از وبسایت‌های مرتبط را نشان می‌دهد.
انواع سئو

1- سئوی داخلی یا On-page SEO:
شامل فرآیند بهینه کردن عناصر در خود وبسایت و بدون کمک گرفتن از ابزارهای خارج از وبسایت است. اگر بخواهیم مقدمتاً مروری بر سرفصل‌های سئوی داخلی داشته باشیم، می‌توان موارد زیر را نام برد:
انجام تحقیق در خصوص کلیدواژه (KeyWord Research): تصمیم در مورد اینکه در چه کلیدواژه‌هایی تصمیم داریم در گوگل رتبه #1 را پیدا کنیم.
توضیحات متا (Meta Description):خلاصه و توضیحی از وبسایت که حدود 155 کاراکتر را در بر می‌گیرد.
آدرس URL: استفاده از URLهای قوی، فهم و اطلاعات بهتری به مخاطب و گوگل می‌دهد.
تَگ هِدِر (Header Tag): باعث می‌شود سلسله‌مراتب و ساختار محتوای صفحه به گوگل فهمانده شود و علاوه بر این، مخاطب نیز با محتوایی با ساختار مناسب روبرو می‌شود.
استفاده از لینک‌های داخلی (Internal Linking): اگر در محتوای یک صفحه به صفحه دیگری از محتوای خود لینک بزنید، جدای از اینکه مخاطب را بیش‌تر در سایت نگه می‌دارد و اصطلاحاً Navigate می‌کند، گوگل در می‌یابد که مطالب شما پیوستگی دارد و به صورت مرتبط و تمیز چیده شده است. به طور کلی فرآیند index کردن هم تسریع می‌شود.

[تصویر: 95627.jpg]
استفاده از کلیدواژه (Keyword Usage): گوگل هنگام کرول کردن در سایت از NLP استفاده می‌کند. یعنی به طور طبیعی به دنبال محتوا و کلیدواژه‌های مرتبط می‌گردد.
نقشه سایت (Sitemap): در نقشه سایت، به مخاطب و گوگل کمک می‌کنیم ساختار سایت را در دو حالت HTML (برای انسان‌ها و مخاطبان) و XML (برای گوگل) بفهمند.

1- سئوی خارجی یا Off-page SEO:
به فرآیند ارجاع سایت یا ارتقای رتبه سایت با لینک‌سازی و از طریق بیرون از وبسایت خودتان سئوی خارجی گفته می‌شود. این امر باعث شناسایی اعتبار، صداقت و قدرت آن می‌شود. بلاگ‌ها، شبکه‌های اجتماعی و وبسایت‌های مرتبط اثر زیادی در رتبه‌بندی سایت دارند. مزایای سئوی خارجی عبارت است از:
 • افزایش ترافیک سایت
 • افزایش قدرت دامنه
 • اعتبار
 • ارتقای رتبه سایت
 • ایجاد آگاهی از برند
دو استراتژی سئوی داخلی و سئوی خارجی باید به صورت همزمان به کار گرفته شوند. اثربخشی سئو در گرو استفاده درست و دقیق از هردو استراتژی فوق است.

چرا SEO مهم است؟!
چرا بهینه سازی برای موتورهای جستجو مفید می باشد. چرا از تبلیغات نیز مهم تر هست ؟ موارد ذیل برخی از دلایل این موضوع می باشند: برتر بودن در نتایج جستجو مشتری های زیادی را به دیدار از وب سایت شما دعوت می کند. ۸۷ در صد تمام بینندگان شما از یک صفحه یک وضعیت دارند. ۹۱در صد از کاربران اینترنت از موتورهای جستجو استفاده می کنند. طبق آخرین تحقیقات بیش از ۲۵۰میلیون جستجو در روز در کشور انگلیس انجام می گیرد. ۷۳ در صد معاملات آنلاین به وسیله موتورهای جستجو آغاز می شود. ۵.۳بیلیون از وب سایت با هم بر سر رقابت پول هستند، اما واقعیت این این است که فقط کسرهای از یک درصد به صفحه اول می رسند.

چه کسانی به SEO احتیاج دارند؟
هر وب سایتی که به سوی تجارت و بازرگانی حرکت می کند، باید صفحات وب خود را برای موتورهای جستجو بهینه سازی کند. هدف نهایی یک وب سایت جلب کاربران اینترنتی می باشد، و مطالعات نشان داده است که پهنه عظیمی از کابران اینترنتی وب سایت ها را در موتورهای جستجوی پیدا کرده اند. اگر شرکت شما نظر به ساخت یک وب سایت جدید و یا به روز کردن وب سایت قدیمی خود را دارد باید توجه داشته باشید که برای پیشرفت باید SEO را در الویت قرار دهید. به خاطر داشته باشید که SEO شما را به مسابقه بزرگ می برد و شما را در بازار معرفی میکند.
[تصویر: 95628.png]
سئو (به انگلیسی SEO) یا بهینه ساز موتور جستوجو (به انگلیسی search engine optimization ) مجموعه روش‌هایی هستند که با استفاده از آنها می‌توانید در موتورهای جستوجو مانند گوگل رتبه‌ی بهتری کسب کنید و بهتر و بیشتر دیده بشوید. در هنگام جستوجوی کلمه‌ای مثلا در گوگل شما با یک صفحه از وبسایت‌های حاوی آن کلمه رو به رو می‌شوید. اگر شما وبسایت دارید و وبسایت شما در صفحه ی اول گوگل نشان داده نشد یعنی باید سایت خود را سئو یا بهینه سازی کنید.

اهمیت سئو در چیست؟
در بازار رقابتی امروز، ارزش سئو بیشتر از همیشه است. میلیون‌ها کاربر در هر روز به دنبال پاسخ سؤالات خود و یا به دنبال حل مشکلات خود هستند و این کار را از طریق موتورهای جستجو مانند گوگل انجام می‌دهند. اگر شما یک وب‌سایت، وبلاگ یا فروشگاه آنلاین دارید، سئو می‌تواند به کسب‌وکار شما کمک کند و شما را به اهدافتان برساند. اهمیت سئو نیز در همین است و اگر می‌خواهید که در نتیجه‌ی جستجوی یک کلمه، یکی از لینک‌های اول باشید باید به اصول و قواعد سئو احترام بگذارید.
کلام آخر
برای رسیدن به سئو بالا باید صبر و حوصله به خرج دهید و تمام سایت خود را مورد بررسی قرار دهید امکان بالا رفتن یک شبه سئو شما امکان پذیر نیست و باید صبرو حوصله به خرج دهید.

منبع: پرشیانا وب
پاسخ
#2
سئو میشه بهینه کردن سایت برای کلمات هر سایتی. راستی اینجا تاپیک های مشاوره ای برای پیدا کردن یک مرکز روانشناسی شمال تهران داره
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان