انجمن های گفتگو گرین
فن های HURACAN FAN - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن های گفتگو گرین (https://forum.green.ir)
+-- انجمن: بخش محصولات گرین - GREEN (https://forum.green.ir/forumdisplay.php?fid=5)
+--- انجمن: خنک کننده (کولینگ) (https://forum.green.ir/forumdisplay.php?fid=8)
+---- انجمن: خنک کننده های بادی پردازنده (CPU Air cooling) (https://forum.green.ir/forumdisplay.php?fid=10)
+---- موضوع: فن های HURACAN FAN (/showthread.php?tid=177)

فن های HURACAN FAN - Mohammad-RI - 05-18-2021

سلام و عرض ادب

بنده کیس Z4 گرین دارم. میخواستم بپرسم با خرید نسل جدید فن های ARGB، تهویه هوایِ کیسِ بنده آنچنان بهبود پیدا میکنه؟ یعنی ارزش داره بنده این فن ها رو جایگزین فن های فابریک کیس Z4 کنم؟
سوال بعدیم اینه... روی دورِ 1100 نویز کدوم فن ها کمتره؟ فن های فابریک Z4 یا فن های ARGB ؟ اینم اضافه کنم اصلا برام ARGB بودن ملاک نیست. فقط و فقط تهویه و صد البته نویز برام مهمه. تشکر از شما.

RE: فن های HURACAN FAN - Mahdi_Moosavi - 05-19-2021

(05-18-2021, 08:34 PM)Mohammad-RI نوشته است: سلام و عرض ادب

بنده کیس Z4 گرین دارم. میخواستم بپرسم با خرید نسل جدید فن های ARGB، تهویه هوایِ کیسِ بنده آنچنان بهبود پیدا میکنه؟ یعنی ارزش داره بنده این فن ها رو جایگزین فن های فابریک کیس Z4 کنم؟
سوال بعدیم اینه... روی دورِ 1100 نویز کدوم فن ها کمتره؟ فن های فابریک Z4 یا فن های ARGB ؟ اینم اضافه کنم اصلا برام ARGB بودن ملاک نیست. فقط و فقط تهویه و صد البته نویز برام مهمه. تشکر از شما.

فن های کیت هوراکان روی حداکثر دور حدودا 15 درصد جریان هوای بیشتری نسبت به فن های نصب شده روی کیس شما ایجاد می کنند و به همین میزان هم تهویه کیس بهتر خواهد شد.

نقل قول: روی دورِ 1100 نویز کدوم فن ها کمتره؟ 

در این سرعت نویز صوتی فن های هوراکان تا حدودی کمتره.

نقل قول: اینم اضافه کنم اصلا برام ARGB بودن ملاک نیست. فقط و فقط تهویه و صد البته نویز برام مهمه. تشکر از شما.

پیشنهاد می کنم از فن های GF120-HAF استفاده کنید. البته حداکثر سرعت چرخش این مدل های حداکثر 2100RPM هستش و ممکنه نویز صوتیش تو حداکثر سرعت تا حدودی مورد پسند شما نباشه. پس پیشنهاد می کنم با استفاده از نرم افزار کنترل و مانیتورینگ مادربرد، سرعت چرخش و پروفایل این فن رو با استفاده تکنیک PWM مدیریت کنید.

RE: فن های HURACAN FAN - fernas - 08-06-2021

سلام.من بررسی این فن ها رو از سایت شهرسخت افزار خوندم.در اونجا میزان هوای ورودی رو بعد از بررسی های انجام شده 49.3CFM بدست اوردن که با چیزی در مشخصات فن هست فاصله زیادی داره.در مشخصات فن نوشته شده 65CFM که چند درصد بالا یا پایین هم باشه بازم نزدیک 15 واحد بیشتر نوشته شده.این اختلاف رو چطور توجیه می کنید؟

RE: فن های HURACAN FAN - Mahdi_Moosavi - 08-07-2021

(08-06-2021, 04:01 PM)fernas نوشته است: سلام.من بررسی این فن ها رو از سایت شهرسخت افزار خوندم.در اونجا میزان هوای ورودی رو بعد از بررسی های انجام شده 49.3CFM بدست اوردن که با چیزی در مشخصات فن هست فاصله زیادی داره.در مشخصات فن نوشته شده 65CFM که چند درصد بالا یا پایین هم باشه بازم نزدیک 15 واحد بیشتر نوشته شده.این اختلاف رو چطور توجیه می کنید؟

سلام. اصولا اگر بررسی های فن های مختلف رو در وب سایت های خارجی دیده باشید این میزان اختلاف معمولا وجود داره دلیل این امر متفاوت بودن شرایط تست و کالیبراسیون تجهیزات اندازه گیری هستش.

RE: فن های HURACAN FAN - fernas - 08-07-2021

(08-07-2021, 09:35 AM)Mahdi_Moosavi نوشته است:
(08-06-2021, 04:01 PM)fernas نوشته است: سلام.من بررسی این فن ها رو از سایت شهرسخت افزار خوندم.در اونجا میزان هوای ورودی رو بعد از بررسی های انجام شده 49.3CFM بدست اوردن که با چیزی در مشخصات فن هست فاصله زیادی داره.در مشخصات فن نوشته شده 65CFM که چند درصد بالا یا پایین هم باشه بازم نزدیک 15 واحد بیشتر نوشته شده.این اختلاف رو چطور توجیه می کنید؟

سلام. اصولا اگر بررسی های فن های مختلف رو در وب سایت های خارجی دیده باشید این میزان اختلاف معمولا وجود داره دلیل این امر متفاوت بودن شرایط تست و کالیبراسیون تجهیزات اندازه گیری هستش.
این تست هایی که خود گرین انجام داده و به این عدد 65 رسیده تنها روی چند مورد از این فن ها صورت میگیره دیگه روی همه ی فن های هوراکان که تست نمیگیرن؟یعنی ممکنه یکی از فن ها عملکرد بهتر و یکی عمکلرد ضعیفی داشته باشه؟منم کیسم استیاک هست میخواستم فنای قرمز کیس رو با اینا عوض کنم دیدم میزان هوادهی این فنا روی کاغذ بیشتر از فن های خود کیس هستش خواستم اینا رو جایگزین کنم.البته احتمالا در عمل همون فن های فابریک هم پایینتر از عدد نوشته شده در مشخصاتشون باشه.در پست بالا فرمودید 15 درصد بهتر از فن های خود کیس هستند در این که هیچ شکی نیست درسته؟البته من برای ورودی هوا از فنهای rgb گرین که 2100 دور دارن استفاده می کنم فکر کنم اونا خیلی قوی تر از هوراکان باشن و برای خروجی هوا فکر کنم هوراکان مناسبتر باشه تا ورودی همینطوره؟

نقل قول: این تست هایی که خود گرین انجام داده و به این عدد 65 رسیده تنها روی چند مورد از این فن ها صورت میگیره دیگه روی همه ی فن های هوراکان که تست نمیگیرن؟ یعنی ممکنه یکی از فن ها عملکرد بهتر و یکی عمکلرد ضعیفی داشته باشه؟

حداکثر سرعت چرخش این مدل 1500RPM با تلرانس ±10% اعلام شده. یعنی ممکنه حداکثر سرعت چرخش فن های این کیت بین 1350 تا 1650 دور در دقیه متغییر باشه. نمونه ای که سایت شهر سخت افزار بررسی کرده دارای حداکثر سرعت 1447RPM بوده. همین میزان تلرانس سرعت چرخش تاثیر محسوسی روی CFM خواهد داشت. این تلرانس کموبیش برای همه نوع فنی وجود داره و فقط مختص این مدل نیست.

نقل قول: منم کیسم استیاک هست میخواستم فنای قرمز کیس رو با اینا عوض کنم دیدم میزان هوادهی این فنا روی کاغذ بیشتر از فن های خود کیس هستش خواستم اینا رو جایگزین کنم.البته احتمالا در عمل همون فن های فابریک هم پایینتر از عدد نوشته شده در مشخصاتشون باشه.در پست بالا فرمودید 15 درصد بهتر از فن های خود کیس هستند در این که هیچ شکی نیست درسته؟

بله درسته.

نقل قول: البته من برای ورودی هوا از فنهای rgb گرین که 2100 دور دارن استفاده می کنم فکر کنم اونا خیلی قوی تر از هوراکان باشن و برای خروجی هوا فکر کنم هوراکان مناسبتر باشه تا ورودی همینطوره؟

توصیه می کنیم برای خروجی هوا از فن های GF120-RGB استفاده کنید. از کین فن هوراکان جهت ورودی هوا استفاده کنید.

RE: فن های HURACAN FAN - fernas - 08-07-2021

نقل قول: البته من برای ورودی هوا از فنهای rgb گرین که 2100 دور دارن استفاده می کنم فکر کنم اونا خیلی قوی تر از هوراکان باشن و برای خروجی هوا فکر کنم هوراکان مناسبتر باشه تا ورودی همینطوره؟

توصیه می کنیم برای خروجی هوا از فن های GF120-RGB استفاده کنید. از کین فن هوراکان جهت ورودی هوا استفاده کنید.

اقای موسوی میشه علت دقیقش رو بفرمایید که چرا برای ورودی هوا بهتره هوراکان استفاده کنم؟چون من مشخصاتشون رو که مقایسه میکردم فن های gf120 rgb بالاتر بودن نسبت به هوراکان هم تعداد دور و هم هوای عبوری. منم احتمال دادم هوای خنک و بیشتری وارد بشه بهتر از اینه که هوای گرم به سرعت تخلیه بشه و همچنین ورودی هوا دوتاست و خروجی سه تا پس دوتا قوی رو انتخاب کنم و سه تا رو به خروجی بزنم بخاطر همین این تصمیم رو گرفتم.اما اگر دلیل محکمی هست ممنون میشم بفرمایید که با خیال راحت جابجا کنم.

(08-07-2021, 05:15 PM)fernas نوشته است:

اقای موسوی میشه علت دقیقش رو بفرمایید که چرا برای ورودی هوا بهتره هوراکان استفاده کنم؟چون من مشخصاتشون رو که مقایسه میکردم فن های gf120 rgb بالاتر بودن نسبت به هوراکان هم تعداد دور و هم هوای عبوری. منم احتمال دادم هوای خنک و بیشتری وارد بشه بهتر از اینه که هوای گرم به سرعت تخلیه بشه و همچنین ورودی هوا دوتاست و خروجی سه تا پس دوتا قوی رو انتخاب کنم و سه تا رو به خروجی بزنم بخاطر همین این تصمیم رو گرفتم.اما اگر دلیل محکمی هست ممنون میشم بفرمایید که با خیال راحت جابجا کنم.

خب همواره فشار هوای منفی (جریان هوای خروجی بیشتر نسبت به ورودی) در کیس کارایی بیشتری در خنک سازی قطعات داره. در این حالت تلاطم جریان هوا و نقاطی که ممکنه جریان هوا در اون بخش وجود نداشته باشه هم به حداقل میرسه.

این موارد رو می تونید در مراجع معتبر خارجی هم جستجو کنید.